Ecplaza.net bir B2B sitesidir. Genel olarak site kullanıcıların büyük kısmı Amerika ve Güney Kore ülkesinden oluşmaktadır. Alexa değerlendirilmesine göre siteyi kullanan kişilerin ülkelerine baktığımızda %54 Güney kore, %14.1 Amerika gelmektedir.

 • Güney Kore’de yaygın olarak kullanılmaktadır. Eğer bu ülkeyi hedefliyorsanız doğru yerdesiniz.

 • Gelişmiş ülkelerde (Amerika ve Güney Kore) ve bazı Afrika ülkelerinde iyidir.

 • Rekabet diğer B2B sitelerine göre daha düşüktür.

 • Sitenin içerisinde üyelik dışında ekstra ücret ödeyerek site içerisinde reklam yapabilme olanağı mevcuttur.
 • Avrupa ülkelerini hedeflemek konusunda zayıf kalmış bir B2B sitesidir.

ExportHub Amerika Birleşik Devletleri’nde 2017 yılında kurulmuş bir B2B sitesidir. Yeni kurulmuş bir B2B sitesi olduğu için diğerlerine göre daha iyi bir sisteme sahiptir. Ayrıca hedef pazarları kesin belirli olmadığı için alıcılar için avantajlı bir durumdur.

 • Yeni kurulmuş bir B2B sitesidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulduğu için indexlemelerde ön plana çıkabilmektedir. Buna ek olarak diğer B2B sitelerinin ulaşamadığı pazarlara ulaşabilecek potansiyele sahiptir.

 • Yeni kurulmasına rağmen Alexa rankı iyidir.

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde ve orta ölçekli devletlerde iyidir.

 • Köklü bir geçmişe sahip değildir.

TradeWheel bir B2B sitesidir. Amerika ülkesinde 2003 yılında kurulmuştur.

Alexa verilerine baktığımızda son zamanlarda bu siteyi ziyaret eden kişilerin şu ülkelerden giriş yaptığını görüyoruz.

 • 🇯🇵 Japan 25.5%
 • 🇺🇸 United States 22.1%
 • 🇮🇳 India 15.5%

Günden güne güçlenmekte olan bir B2B sitesi olarak dikkat çekmektedir.

 • Gelişmiş ülkelerde popülerdir ve sitemiz güncel ve hızlı bir altyapı kullanmaktadır.
 • Google araması ile gelen müşterilerin oranı iyidir.

 • Rekabet diğer B2B sitelerine göre daha düşüktür.

 • Sitenin içerisinde üyelik dışında ekstra ücret ödeyerek site içerisinde reklam yapabilme olanağı mevcuttur.
 • Yeni yeni gelişmekte olan bir B2B sitesidir. Site rankı son zamanlarda yükselmiştir.

TradeKey bir B2B sitesidir. Suudi Arabistan ülkesinde 2005 yılında kurulmuştur.

Alexa verilerine baktığımızda son zamanlarda bu siteyi ziyaret eden kişilerin şu ülkelerden giriş yaptığını görüyoruz.

 • Pakistan 31.0%

Orta Doğu, Afrika ve Asya’da özellikle Pakistan’da çokça bilinen bir B2B sitesidir.

 • Fuarlar alanında en etkili B2B sitelerinden birisidir. Türkiye’de fuarlar ile ilgili çalışmalar yapmaktadır.

 • Orta Doğu, Afrika ve Asya’da (bazı Asya ülkelerinde özellikle Pakistan) oldukça etkilidir.

 • Kuruluş yeri diğerlerine göre farklıdır. Bundan dolayı Orta Doğu ve diğer baskın olduğu ülkelerde yaygındır. Pakistan ülkesinde çok popülerdir.

 • Herkese farklı bir paket fiyatı söylemektedirler.

 • Site rankı Alexa verilerine göre düşüktür. Dünya genelinde çokça kullanılmamaktadır.

 • Rekabet fazladır.

TradeFord bir B2B sitesidir. Asya merkezlidir. Alexa verilerine göre ortalamanın bir tık altında ziyaretçi sayısı mevcuttur.

Alexa verilerine baktığımızda son zamanlarda bu siteyi ziyaret eden kişilerin şu ülkelerden giriş yaptığını görüyoruz.

 • Hindistan 42.2%
 • Pakistan 13.7%
 • Bangladeş 9.2%

Ücretsiz üyelik kısmında kısıtlı da olsa talepleri okumaya izin vermektedir.

 • Asya ülkelerinde popülerdir.
 • Ücretsiz üyeliği diğer B2B sitelerine göre oldukça iyidir.

 • Çoğu kullanıcısı Asya kıtasından geldiği için diğer bölgelerde biraz zayıf kalabilmektedir.

 • Rekabet fazladır.

Ec21.com bir B2B sitesidir. Bu sitemiz Ecplaza gibi Güney Kore’de kurulmuş olup, ondan daha farklı pazarlarda hizmet vermektedir. Alexa değerlendirmesine baktığımızda siteyi kullanan kişilerin ülkelerine baktığımızda %18.8 ile Amerika, %12.6 Hindistan ve onun ardından %12.1 ile Güney Kore gelmektedir.

 • Dünya genelinde bilinen bir web sitesidir. Dünyanın her yerinden istek gelebilir.
 • Eski ve köklü bir sitedir. Alibaba’dan daha eskidir.

 • Üyelik fiyatları diğer sitelere göre daha uygundur.

 • Rekabet biraz fazladır. Çinli ve Hindistanlı üreticilerin sayısı fazladır.

 • Site altyapısı ve ön yüzü eskidir. Çoğunlukla ürün fotoğrafı yüklerken bile hata alabilirsiniz. Bazen sitenin arayüzü kendi kendine hata verebilmektedir.

En önemli B2B sitelerini inceledikten sonra gelin biraz da konun detaylarına göz atalım. B2B nedir ve içinde neler barındırmaktadır hep birlikte öğrenelim.

B2B Nedir ?

Şirketler artık birçok işlemi online olarak gerçekleştiriyor. Ekonominin önemli dallarından biri olan ihracat da diğer alanlarda olduğu gibi e-ticaret üzerinden işlem hacmine sahip olmaya başlamıştır. Ülkemizde de ilgi görmeye başlayan e-ticaret, birçok şirketin alım satım işlemlerine ev sahipliği yapıyor. İhracatın da dijitalleşmesi ile birlikte küçük ya da büyük ölçekli tüm firmalar kendilerine ticaret portallarında yer açıyor. İşlemlerin online olarak gerçekleştirilmesinden önce bunun nasıl olacağı, nereden yapılacağı ve farklı işletmelerin karşılıklı faaliyette bulunmasını sağlayan B2B’nin ne olduğu ve B2B sitelerinin online faaliyetlere nasıl kaynaklık ettiği merak ediliyor.

B2B temelde business-to-business kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe olarak ifadesi işletmeden işletmeye anlamına gelir. Bu anlam önemlidir. Çünkü diğer e-ticaret ile yapılan ihracat yöntemlerinden farkını ortaya koyar. Burada yapılan ticari faaliyette, karşılıklı ekonomik işlemi gerçekleştirenler şirketlerdir. Şirketler arası yapılan pazarlama B2B olarak adlandırılır. İşletmeden işletmeye satış yapılan e-ticaret modellerinden biridir. Yaygın olarak kullanılan bu model proje bazında faaliyet görür ve uzun vadeli planlamaların ardından satın alma eylemi gerçekleşir. Bu noktada B2C’den ayrılmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekir ise B2C business to consumer anlamına gelir ve tüketici segmentinin hakim olduğu bir e-ticaret portalıdır. Satın alma alışkanlıkları anlık verilir ve daha hızlıdır. B2B’de olduğu gibi uzun zamanlı planlamalar dahilinde gerçekleşmez. İki ticaret portalında sorumluluklar farklıdır.

B2B Örnekleri

B2B’ye örnek verecek olursak; bir bilgisayar firması faaliyet gösterdiği bölge içerisinde bilgisayar parçalarına dair ticari pazarlama yapıyordur. Farklı bilgisayar bayileri parça alımları için online olarak bu firmadan sipariş geçerler. Alışverişi yapan her iki kulvar da birer işletmedir. Örneğimizde küçük ve büyük ölçekli firmaları kıyaslamış olsak da büyük ölçekli sayısız firma ve küçük firmalar da kendi içlerinde alım satım işlemlerinde bulunabilir.

Fortune Global 500 ve Fortune 500 şirketlerinin yüzde altmışı, küçük ya da büyük gelirli firmalar ve kobilerin önemli bir kısmı B2B pazarlama yapmaktadır.

“Fortune Global 500 : En büyük gelire sahip, 500 kurumun sıralı listesidir. Bu liste, her yıl Fortune dergisi tarafından hazırlanır ve yayınlanır. Fortune 500’den ayrıldığı taraf, Fortune 500’ün sadece Amerikan kurumlarından oluşmasıdır.”

Güven ve Fırsat Oluşumunda B2B Siteleri

B2B pazarlamada dağıtım kanalları farklıdır. Diğer pazarlama yöntemlerine nazaran ürün meşakkatli bir şekilde siparişi veren firmaya ulaştırılır. Ulaştırmak için kullanılan araçlar yük taşıyıcılardır. Ürün siparişi verilmeden önce uzun araştırmalar yapılır. Şirketler derinlemesine araştırılır. Alınan teklif sayısı arttırılmaya çalışır. Eğer on firmadan teklif alındıysa on beşe çıkartılması gerekir. İyi bir alım stratejisi için acele edilmez. Piyasa analizi yapmak için bölgesel firma araştırması ile sınırlı kalmamak en doğrusu olacaktır. Burada araştırma hem ürün kalitesine hem de fiyat uygunluğuna yöneliktir. B2B sitelerinden yapılan araştırmalar ile fiyat ile eşdeğer kalitede ürün olduğunda sipariş verilir. Güven testlerinin süresi kısa tutulmaz çünkü birçok B2B işletmesi, sitelerinde satış yapmaktadır. İncelemeler uzun tutulur. Yine de Türkiye’de bölgesel bazda faaliyette bulunan firmalar online olarak satış yapmamaktadır. Bulunabilirlik adına B2B sitelerinde satış yapmaları onların yararına olacaktır. Eğer sipariş verecek kuruluş derin soruşturma yaparsa bir B2B sitesine sahip olmayan işletmeye minimum seviyede de olsa denk gelebilir. Ancak işletmelerin mobilde işlem görmeye başlamaları daha avantajlıdır. E-ticaret sitelerinde yer almaya başlamaları ile birlikte bulunabilirlikleri artacak ve satış ciroları yükselecektir.

B2B Sitelerinin Avantajları

Online olarak siteler üzerinden yapılan alışverişlerde fiziki firmalarda olduğu gibi zaman kısıtlaması yoktur. Günün her saati alım işlemi gerçekleştirilir. Belki de B2B pazarlamanın ve B2B sitelerinin en avantajlı yönlerinden biri de budur. Dışarıdaki kuruluşların açılış ve kapanış saatleri ile sınırlı olan alışveriş firmalar için olumsuz bir durumdur. Çünkü ekonomik konjonktürde hareket eden kuruluşlar her an alım satım gerçekleştirmek ister. Bunun için en uygun yapılanmalardan biri B2B siteleridir. Her an inceleme yapabilir, teklif alıp teklif verebilir, alışverişlerinizi istediğiniz saat düzenleyebilirsiniz. Şirketlerin kazançları için dakikalar bile oldukça önemlidir. Kaybedilen her dakika maliyet demektir. Site üzerinden şirket olarak kayıt oluşturup diğer şirketlerle irtibat halinde olmaya başlamanız maliyetlerinizi azaltmanızın ilk adımıdır.

Şirket olarak neye ne zaman ihtiyaç duyduğunuzu öngörmeniz kuruluş olarak mecburi amaçlarınızdan biridir. Fakat olağanüstü haller yaşanması da muhtemeldir. İşte tam da bu gibi durumlarda imdadınıza B2B siteleri yetişiyor. Şunu da unutmamak gerekir ki iyi bir ticari kuruluş olmak istiyorsanız öngörmediğiniz hiçbir durum olmamalı. Olağan hallerinden kolaylıkla üstesinden gelebilmelisiniz. Sitelere kaydınızı yaparak ihtiyaç duyduğunuz ürünlerin siparişini diğer firmalardan tedarik etmenin ardından ihtiyaç duyma ihtimaliniz olan şeylerin araştırmasını da rahatlıkla yapabilirsiniz. Yaşadığımız dijital çağda bunu yapmak gerekli ve oldukça kolaydır. B2B’yi yalnızca Türkiye ile sınırlı olarak düşünmek büyük bir hata olacaktır. E-ticaret başlı başına globalleşmenin bir sonucudur. Evrenselliğin getirdiği bu sonuç yerel çaptaki firmaların küresel boyuttaki firmalar ile irtibak halinde olmasını sağlıyor. B2B sitelerinde birçok küresel firma mevcut. Sitelerde kaydınızı tamamladıktan sonra yazılım üzerinden araştırmalarınızı yaparken istediğiniz coğrafyadan firmaya ulaşabilir, ürünlerini rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. İster istemez reklamcılık sektörünün etkisi altında olup mobil üzerinden ağ kurulumuna geçilmesi zorunlu hale gelecektir. Dememiz o ki eninde sonunda B2B sitelerinde bir firma olarak yer edinmek isteyeceksiniz. Kurumsallığın kazanılması ile birlikte diğer avantajların da desteğini almak isteyeceksinizdir. Çünkü rekabet ortamı gittikçe artıyor. Rekabette dorukta olmayı hedeflemekten önce diğer firmaların güçlendiği internet ortamında adınızı duyurmanız gerekecektir.

Diğer B2B Siteleri

Kaydınızı yaptığınız bir sitede alım ya da satım gerçekleştirebilirsiniz. Tedarikçilerin, bayilerin, dağıtıcıların ve diğer özellikteki kuruluşların bir araya gelmesini B2B sitelerinde yaratıcılık önemlidir. Kreasyonunuzun can sıkıcı olması satış yapmanızı engelleyebilir. Yaratıcılık ve kreatif unsurlara her alanda gereksinim vardır. Kullanışlı bir site olması da yaratıcılık kadar mühimdir. Kategorize edilen ürün özellikleri, standartların belirgin olması ve arama kolaylığı endüstriyel ortamda önemlidir. Neticede alıcılar da birer tüketicidir. Tüketici kavramı B2C’deki ile karıştırılmamalıdır. Görsel açıdan çekici ve kullanıcıların deneyimlerine hitap eden bir siteyi kim tercih etmez ki. B2B sitelerine birkaç örnek:

ALİBABA

Küresel toptan ticaret için en iyi B2B web sitelerinden olan Alibaba, dünyanın en büyük B2B çevrimiçi pazar yerlerinden biridir. Çin menşeli, Almanca, İtalyanca, Polonya dilinde, Japonca vb. birçok dili destekliyor. 1999’da piyasaya sürüldükten sonra günümüzde Amazon ve eBay gibi popüler web sitelerini çok geride bıraktı. Alibaba grubunun iki portalı, 2012 yılında eBay ve Amazon’un toplamından daha fazla olan 170.000 milyon dolarlık satış elde etmeyi başardı. Ayrıca şu anda 35 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Bu sayı her geçen gün artıyor.

indiaMart

İnternet portalı üzerinden B2B satışı ve bunun yanı sıra B2C ile C2C sağlayan bir e-ticaret şirketi. Economic Time, IndiaMART’ı Hindistan’ın en büyük çevrimiçi pazarı olarak ilan etti ve Alibaba’dan sonra dünyanın en büyük ikinci B2B web sitesi olarak kabul edildi. 2014’teki geliri 200 crore’den fazlaydı. Dinesh Agarwal, InterMESH ile birlikte IndiaMART’ı kurdu. En iyi b2b web sitelerinden biri olarak bilinen firma, şu anda Hindistan’ın büyük şehirlerinde iki binden fazla çalışanı bünyesinde barındırıyor ve 2015 itibariyla web sitesinde listelenen 3 milyondan fazla tedarikçiye sahip oldukları biliniyor.

eWorldTrade

B2B endüstrisinde oldukça yeni olan eWorldTrade, hızlı bir şekilde itibar kazandı. ABD’de dijital medya ve teknolojik hizmetler sunan bu firma Reckon Media LLC’nin bir yan kuruluşudur. eWorldTrade’in kendisi dünya çapında operasyonel bir birime sahiptir. Üreticilerin çoğu Çin’den olmakla birlikte, ABD, Hindistan, Malezya ve Pakistan’dan da ortak olduğu işletmeler var. Ana operasyon biriminin Pakistan’da bulunması nedeniyle platform, CPEC’in bir parçası haline geldi.

Made-in-China

Başka bir popüler olan ve duymuş olmanız gereken en iyi B2B web sitelerinden biri. Çin ülkesinden Focus Technology Co., Ltd tarafından geliştirilmiş ve işletilmektedir; elektronik ticaret sektöründe liderdir. Tüm ürünleri Çin veya Tayvan’da üretilmektedir.

GlobalSources

Global Sources, aynı zamanda NASDAQ ve GSOL’a kayıtlı, Hong Kong merkezli bir e-ticaret şirketidir. 1970 yılında Merle A. Hinrichs ve C. Joseph Bendy tarafından Trade Media Ltd. olarak kurulmuş olmasıyla oldukça eski bir kuruluştur. GlobalSources şu anda altında 1 milyondan fazla uluslararası alıcı barındırıyor.

DHgate

Çin’de üretilen ürünler için lider bir toptan satış sitesidir. Oldukça tutarlı, kaliteli hizmet ve ürün siciline sahiptir. Yine bir Çinli şirket ama aynı zamanda İngilizceyi de destekliyor. EWorldTrade gibi, DHgate de küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerinin ürettiği ürünlerin pazarda yer edinmesine olanak tanır. Güvenli bir uluslararası ödeme ve lojistik hizmeti sağlar. Merkezi Pekin, Çin’de bulunmasına rağmen, ABD, BAE, Filipinler ve Hindistan gibi ülkeler de dahil olmak üzere dünya çapında çok sayıda ofisi vardır.

TradeIndia

Adından da anlaşılacağı üzere, merkez ofisi Yeni Delhi’de olan bir Hintli şirkettir. Hindistan’da üretilen ürünleri satın almak ve küresel olarak ticaret yapmak için dünya çapında faaliyet gösteren en iyi b2b web sitelerinden biri olarak hizmet veriyor. Ev dekoru malzemelerinden tarım makinelerine kadar TradeIndia çok çeşitli mallara sahip.

Özellikle Hindistan’daki küçük işletmeler için avantajlı bir portaldır. 1996 yılında Bikky Khosla tarafından kurulan şirket, 35’ten fazla şehirde şubesi ve 1200’ün üzerinde profesyonel çalışanı ile birlikte büyümüştür. Temel olarak, küresel ihracat-ithalat topluluğu için bir çevrimiçi rehber hizmeti olarak işlev görür. Şu anda 12.000’den fazla ürün kategorisi ve alt kategorisi var. B2B sektöründe olmanın yanı sıra, Trade India etkinlikler düzenlemiş ve aynı zamanda önde gelen KOBİ ortakları olarak Google ile çalışmıştır.

iOffer

Amazon ve eBay’e oldukça benzeyen, “Satın Alınacak, Satılacak ve Ticaret Yapılacak Bir Yer” sloganı gibi hemen hemen her şeyi alıp satabileceğiniz bir çevrimiçi pazar yeri. Steven Nerayoff tarafından oluşturulan iOffer, San Francisco merkezli bir çevrimiçi ticaret şirketidir. 2002 yılında piyasaya sürüldü.

Web sitesi, yaklaşık 75.000 satıcı dahil bir milyon kullanıcıya sahip olması ile en iyi b2b web sitelerinden biri olma ününü kazandı. Bu sitenin benzersiz bir özelliği, satış için ürünlerin ücretsiz olarak listelenmesine izin vermesi ve bunları yalnızca satıldıklarında veya premium listeleme hizmetleri için ücretlendirmesidir.

ECplaza

B2B liderleri sayesinde portal, 1.000.000’den fazla üyeye çevrimiçi ve çevrimdışı hizmetler sunan ticaret liderlerinden biri oldu. Inkyu Park tarafından 1996 yılında oluşturuldu ve bir Güney Kore platformudur. Muhtemelen ticari ipuçları, ürün katalogları ve şirket dizinleriyle dolu en iyi b2b web sitesidir. Portal, İngilizce, Çince, Korece ve Japonca gibi epeyce dil imkanı sunuyor. ECplaza yıllar içinde yavaş ama istikrarlı bir büyüme gösterdi ve bugün dünya çapında geniş bir ağ ve kendisi için yüksek marka bilinirliği oluşturdu. ECplaza, uluslararası ticaret için güvenli bir çevrimiçi toptan satış merkezidir.

ECVV

Dünyanın en iyi B2B web sitelerinden biri olan ECVV, küresel ticareti daha verimli hale getirme misyonuyla 2003 yılında kurulmuştur. Çin’de nitelikli hale gelen ve dünya ticaretindeki satışlara hakim olan birkaç şirketten biri. ECVV, satın almak için oldukça güvenilir bir platformdur. Küresel alıcılara tedarikçiler, ürünler ve paketler hakkında güncel ve kaliteli bilgi sağlar. Çin’deki ilk uçtan uca tedarik hizmeti platformudur ve önemli bir uluslararası ticaret destekleyicisidir. ECVV’nin yıllık ticaret hacminin 5.000 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. 2009’un sonunda 2.000.000’in üzerinde kayıtlı kullanıcısı vardı ve 200’den fazla ülkeden 800.000 kadar alıcıyı bünyesine barındırdı.

B2B sitelerinin avantajı nedir ?

B2B siteleri yurt dışına açılmanın en önemli araçlarından bir tanesidir. Bu sitelere ürünlerinizi koyarak yurt dışından müşteriler bulabilirsiniz. Ayrıca yurt dışından gelen talepleri okuyabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinize mesaj atıp onlar ile iletişime geçebilirsiniz. Diğer bir konu ise, dünya da sizin sektörünüzde ne tarz ürünler üretiliyor. Hangi ürünler en çok satıyor bunları öğrenebilirsiniz. Web sitenize alacağınız backlinkler sayesinde sitenizin sıralaması da yükselecektir.

en iyi b2b siteleri nelerdir ?

1- Alibaba.com 2- tradekey.com 3- ecplaza.com 4- ec21.com 5- exporthub.com 6 – tradewheel.com 7 – tradeford.com 8 – ecvv.com

b2b sitelerinin fiyatları nedir ?

genel olarak ortalama fiyatları şu şekildedir; 1- alibaba.com en basit üyelik 2200 dolardır. 2 – exporthub.com 450 ila 1200 dolar arasındadır. 3 – ec21 ve ecplaza ortalama 350 dolar ila 1500 dolar arasındadır. 4 – tradeford, ortalama 400 dolar ile 1000 dolar arasındadır. Bizim sitemiz sayesinde bu sitelere daha uygun fiyatlı üye olabilirsiniz.

B2B siteleri nedir ?

B2B siteleri sanal ortamda ürünlerinizi potansiyel müşterilerinize gösterebileceğiniz sitelerdir. Ayrıca yurt dışından gelen alım istek taleplerini de ulaşabileceğiniz sitelerdir.