Ec21

Ec21 sitesi 1997 yılında Güney Kore’de kurulmuş bir diğer B2B sitesidir. Ec21 sitesinin içerisinde ürün yükleyebilirsiniz. Yurt dışından gelen talepleri okuyabilirsiniz. Diğer bir Güney Kore’de kurulmuş olan Ecplaza B2B sitesi ile benzerlikler taşımaktadır. Ecplaza web sitesi 0.4 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip iken Ec21 sitesi toplamda 1 milyon kayıtlı kullanıcıya sahiptir. Bu sitemiz daha fazla kullanıcıya sahip olmasına karşın ecplaza’ya göre daha fazla rekabet mevcuttur. Ec21 kendi içerisinde size ücretsiz olarak bir website vermektedir. Ayrıca ücretsiz olarak ürün ekleyebilirsiniz. Fakat her kategori için sadece 1 ürününüz gösterilecektir. 10 adet erkek ayakkabısı ürünü eklediyseniz, bunlardan sadece 1 tanesi dönüşümlü olarak kategori listesinde görünecektir. Bu yönüyle Ecplaza.net sitesine oldukça benzemektedir.

EC21 Analiz

Alexa skoruna baktığımızda ise 28,368 sıradadır. Bir B2B sitesi için ortalama bir değerdir. sitenin ziyaretçi dağılımı ise Alexa verilerine göre şöyledir:

  • Amerika 18.3%
  • Hindistan 9.1%
  • Güney Kore 7.9%

Ayrıca Afrika ülkelerinden gelen bir çok alıcı da bu siteye uğramaktadır. Rekabet ortalamanın üstündedir. Buna ek olarak son zamanlarda daha çok Çinli üretici bu siteye kayıt olmaya başlamıştır. Mevcut olan pazarı gittikçe daraltmaktadırlar. Ec21 Alexa verisi ile Ecplaza verisini karşılaştırdığımızda ve toplam üyeyi göz önüne aldığımızda, Ec21 eskiden daha popüler olduğu için bu kadar kullanıcıya sahipti fakat şu anda ec21 gerek az Alexa skoru ve sitesinin sahip olduğunu eski tasarım sebebiyle gün geçtikçe kan kaybetmektedir.

ec21 Üyelik Sistemleri

Bu B2B sitesi ücretsiz ve ücretli olarak iki farklı üyelik tipi mevcuttur. Bu ikisinin karşılaştırılmasını yapmak gerekir ise;

Ücretsiz Üyelik

Ücretsiz olarak size 15 adete kadar ürün yükleme olanağı tanır. Ayrıca ücretsiz bir şekilde bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Ürünleriniz için gelen mesajları kolaylıkla ec21 satıcı panelinden ulaşabilirsiniz.

Ücretli Üyelik

Ücretli üyelik kısmında ise size 2 seçenek sunulur. Bunlar TradeOk ve TradePro dur. Bu iki paket size üst sıralarda çıkmanıza imkan tanır. Kategorilere eklediğiniz ürünleriniz en üst sıralara çıkmaya başlar. Ayrıca bu siteye bırakılan b2b taleplerine erişim olanağınız açılır. Böylece gelen talepleri okuyabilirsiniz.

TradeOk Üyelik

200 adet ürün eklemenize olanak sağlar. Ürünleriniz üst sıralarda çıkacaktır. Ayrıca müşteri havuzunuza erişim olanağı tanır (sınırlı olarak). Bu paketin fiyatı indirimsiz 495 dolar, indirimli 396 dolardır. (1 yıllık)

TradePro Üyelik

TradePro paket, yıllık 1395 dolar, indirimli olarak 1116 dolar ücrete sahiptir. Bu paket size 500 ürün ekleme olanağı sunar. Eklediğiniz ürünler her zaman ilk sıralarda çıkacaktır. Müşteri havuzuna erişiminiz sınırsız olur. Paketin içerisinde ayrıca reklam paketi hizmeti de gelmektedir.

ec21-b2b-1

Ec21 Bonus Bilgi

Öncelikle ec21 sitesi kayıt olabileceğiniz son sıralardaki b2b sitesi olması gerekir. Eski popülerliği yitirmiş durumdadır. Bundan dolayı profesyonelce siteye üye olup gerekli ayarları yapınız. Ürünlerinizi yükleyiniz. E-mail ile bildirim almayı açınız ve sürekli olarak bu siteyi girip zaman kaybetmeyiniz. Rekabetin çok fazla olduğu ve eski popülerliğini kaybettiğinden dolayı artık eskisi gibi güçlü bir b2b sitesi değildir. Fakat yine de burada kaydınız olması gerekir. Sitenize link göndererek sitenizin hem rankını yükseltirsiniz hemde bilinirliğiniz artacaktır. Ayrıca ürün koyduğunuz kategoride fazla bir ürün koyan satıcı veya üretici yok ise premium paketleri almanıza gerek yoktur. Şunu da unutmayın, Afrika’dan gelecek olan spam mesajlara karşı dikkatli olunuz. Numune gönderiminde önceden belli bir ücret alınız.

Analiz için kullandığımız Alexa değerlendirmesi.

Bu sayfaya girerek ec21.com yazarsanız o andaki güncel bilgileri elde edebilirsiniz.

Alexa Değerlendirme

Alexa her ay düzenli olarak siteleri incelemektedir. Bundan dolayı düzenli olarak analizlerin her biri arasında ufak farklılıklar mevcuttur.

Diğer b2b siteleri incelemek isterseniz:

B2B Siteleri

Buna ek olarak ayrıca ecplaza ile ilgili bilgiler öğrenmek isterseniz:

Ecplaza

ec21-b2b-5

Ec21 nedir ?

Ec21 bir b2b sitesidir. 1997 yılında kurulmuş olup günümüze kadar gelmeyi başarmış köklü bir b2b sitesidir. Ürünlerinizi sergileyebilir, gelen taleplere ulaşabilir ve yurt dışından müşteri bulabilirsiniz. Fakat kullandıkları eski tip altyapı yüzünden bazen bu sitede ufak çaplı sorunlar ile karşılaşılmaktadır.

Ec21 üyelik ve fiyatları

Tüm b2b sitelerinde olduğu gibi iki farklı üyelik size sunar. Ücretli ve ücretsiz olarak iki farklı üyelik sunmaktadır. ücretli üyelikler yıllık 297 dolar ve 1116 dolardır.

ec21 hedef ülkeleri nelerdir ?

Bu b2b sitesi hedef olarak tüm dünya ülkelerine hedeflemesine rağmen, belli başlı ülkelerden daha çok kullanıcı almaktadır. Bunlar ise Amerika, Hindistan ve Güney koredir. Son zamanlarda Çinli üreticilerin hedefinde olan bu b2b sitesi, hala günümüzde aktif olarak hizmet vermektedir.

Türk üreticileri ve satıcıları bu siteye kayıt olmalı mı ?

Evet, hemen hemen her b2b sitesine kayıt olmanız gerekmektedir. Yurt dışına açılmanın ilk şartlarından birisi b2b sitelerine kayıt olmaktır. Bu sayede yurt dışından bir çok müşteri bulabilir ve onlara ürünlerinizi satabilirsiniz. Bu b2b sitesine kayıt olunuz fakat fazla bir beklentiniz olmasın.